Milé sestry, milí bratři,

jedním z důvodů naší rezignace byla snaha o zklidnění situace ve sboru.

K němu ale nedošlo. Určitě ke zklidnění nepřispěla ani Zpráva o životě sboru za rok 2020, která zprávou o životě našeho sboru není. Zpráva o životě sboru má být jasná, jednoznačná, úplná. Má obsahovat co nejvíce informací, nejen pro pravidelné účastníky bohoslužeb, ale pro všechny členy sboru. Je to také dokument, který se ukládá pro příští generace a posílá nadřízenému orgánu, seniorátnímu výboru.

Náš sbor v uplynulém roce 2020 prožil snad nejbouřlivější období ve své historii. Ve Zprávě se o tom ale nedozvíme vůbec nic. Jako by se nic nestalo. Pro pisatele (staršovstvem je tím vždy pověřen jeden nebo dva starší) nebylo vůbec hodno zmínky, že celkem 8 presbyterů rezignovalo a rovněž mnoho spolupracovníků rezignovalo a jaké důvody je k rezignaci vedly. Dozvídáme se sice, že jsou ve sboru noví spolupracovníci, ale ti staří jako by nebyli.

Je nepochopitelné, že odchod sestry farářky, která sboru sloužila 11 let, je odbyt větou: „Koncem minulého školního roku jsme se rozloučili s farářkou Lenkou Ridzoňovou.“ Žádná zmínka o dopisech, anketě (výzvě), „občanské neposlušnosti“. Nic.

• Jsme přesvědčeni, že hlavní příčinou nedorozumění je neinformovanost. Na základě četných rozhovorů jsme zjistili, že mnozí členové sboru neznají ani základní fakta. Např.:

• Bratr farář Pavel Pokorný byl zvolen farářem sboru na plný úvazek v roce 1999, od roku 2015 je na ½ úvazku zaměstnán ve funkci 1. náměstka synodního seniora.

• Bratr farář byl předseda staršovstva od začátku své služby ve sboru až do 4. 12. 2020, nyní je místopředseda staršovstva.

• Sestra farářka Lenka Ridzoňová byla zvolena farářkou sboru na ½ úvazek v roce 2009. V roce 2014 byl její úvazek zvýšen na 70 %. Po návratu z administrace dejvického sboru (1. 11. 2016) pracovala v našem sboru oficiálně na 70%, ale prakticky, jak jistě všichni dobře víme, na celý úvazek, a to až do 1. 3. 2018, kdy staršovstvo konečně odhlasovalo její úvazek, a tedy i plat, navýšit na 100%.

• V prosinci 2019 staršovstvo hlasovalo o započetí hledání druhého faráře, který by zastoupil odcházející farářku Lenku Ridzoňovou (k 1. 9. 2020). Návrh nebyl přijat.

• Teprve pak následovalo březnové hlasování o hledání nového faráře, po dlouhých a často velmi vyčerpávajících debatách. • Výsledek hlasování starších ovlivnila skutečnost, že bratr farář v lednu 2020 staršovstvu oznámil, že přijme kandidaturu na synodního seniora, pokud bude mít aspoň 2 nominace ze seniorátů. A pokud bratr farář nominaci přijme a bude zvolen, bude náš sbor od 1. listopadu 2021 bez faráře.

• Synodní senior je volená funkce na plný pracovní úvazek, farář ze sboru odchází, podle § 31 církevního zřízení (základní právní předpis naší církve). Každý farář je různě obdarován a svým příchodem může přinést do sboru nové a potřebné podněty. To je také jeden z důvodů, proč by se měli faráři na sborech střídat. Je to dobré pro sbor a církev to podporuje. V jednom z řádů naší církve (Řád pro kazatele) již došlo k výrazné změně, neboť od roku, v němž uplyne 15 let nepřetržité služby faráře ve sboru, může být volen vždy nejvýše na dobu 3 let (nikoli na 5 let, jak tomu bylo dříve); nyní se připravuje změna, kdy už nebude opakovaná volba, ale vždy řádná volba faráře sboru, a to i tehdy, půjde-li o volbu stávajícího faráře ve sboru.

Stále je napadáno staršovstvo, jeho povolání, kompetence. Řády církve ukládají, že o všech důležitých věcech rozhoduje a za celý život sboru je odpovědné staršovstvo, coby správní orgán farního sboru. Staršovstvo mj. také oslovuje a vybírá kandidáty, s nimiž před volbou dohaduje návrh povolací listiny (farář je pak ke své službě v církvi povolán na dobu určitou volbou ve sborovém shromáždění).

Obáváme se, že text, který rozeslali tři členové sboru 10. 11. 2020 a kterému se pak začalo říkat anketa, zatíží život našeho sboru na delší dobu. Neklade otázky, je výzvou k boji. Předkládá členům sboru na výběr dvě vyjádření: první je proklamací sympatií s bratrem farářem, druhé vyjadřuje souhlas s hledáním nového faráře a je uvozeno slovem „nebo“, čili jako by vylučovalo to první vyjádření. Pro postoj, který je nám blízký, totiž že jsme působení bratra faráře respektovali a oceňovali, a zároveň jsme na začátku roku 2020 shledali, že pro sbor je potřebné hledat nového faráře, není v této „anketě“ místo.

Bratr farář Pavel Pokorný, předseda staršovstva, v dopise mládeži 18. 11. 2020 napsal: „Nelíbí se jim postup staršovstva, tak se ozývají. Co tedy těm, kdo se nedočkali vysvětlení, zbývá? Jakási forma občanského protestu…“ Nesouhlasíme s tím, že tzv. anketa je uznale hodnocena jako „občanský protest“. Náš sbor je součástí církve, určitého systému, jeho fungování je upraveno řády. Nebo to tak není?

Staršovstvo je správní orgán sboru. Činnost sborů podléhá dohledu vyšších církevních orgánů – seniorátnímu výboru, ústředí církve. Nespokojenost s postupem staršovstva by se tedy měla řešit v rámci církevních řádů.

Často je staršovstvo kritizováno, že na sborové besedě někteří jeho členové nevystoupili, „nepřiznali se“ a (v povolených třech minutách) neobhájili svůj názor. Sborová beseda není místem pro kritiku faráře! Kritika práce faráře patří na schůzi staršovstva. Starší tráví s farářem stovky hodin, mají více informací, odpovědnost a jsou také vázáni slibem mlčenlivosti. To, že se starší zdrželi kritiky faráře před sborem, není neupřímnost, ale věcí taktu.

S pozdravem radosti z Kristova vzkříšení V Praze dne 1. dubna 2021

Patrik Pospíšil v. r.

Lukáš Kuboň v. r.

Monika Žárská v. r.

Petr Jankovský v. r.

Pavel Keprta v. r.

Petr Ryšavý v. r.

Martina Hájková v. r.

Na důkaz svého souhlasu s výše uvedeným textem připojuji svůj podpis. V Praze dne 7. dubna 2021 David Kupilík v. r.